Table of Contents
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) paziņojusi par papildu 2,6 miljonu eiro piešķiršanu trūkstošo mācību materiālu iegādei. Finansējums tiks pārdalīts no Eiropas Savienības struktūrfondu pieejamajiem līdzekļiem, lai segtu skolu vajadzības pēc drukātiem resursiem.
Finansējuma palielinājums: no 28,3 eiro līdz 35,2 eiro uz skolēnu
Šogad valsts budžetā mācību līdzekļiem iezīmēti vairāk nekā 9,4 miljoni eiro, kas vienam skolēnam ļauj piešķirt par 30% lielāku summu nekā 2023. gadā – 35,2 eiro (salīdzinājumā ar iepriekšējiem 28,3 eiro). Pēc nozares pārstāvju aprēķiniem, šīs summas pietiek, piemēram, vienas papildu darba burtnīcas iegādei konkrētā mācību priekšmetā.
Problēmas un risinājumi
Lai precīzi noteiktu materiālu trūkuma lokus, ministre Čakša uzdeva Izglītības kvalitātes valsts dienestam izveidot detalizētu kartējumu par skolām ar vislielākajām vajadzībām. “Mēs nevaram pieļaut, ka skolēni mācās no pārkopētiem lapu fragmentiem vai vecāku iegādātiem resursiem. Tas rada nevienlīdzību un kavē kvalitatīvu izglītību,” norādīja ministre.
Arodbiedrība brīdina: Problēma pastāv jau gadus
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība uzsver, ka materiālu trūkums ir sistemātisks izaicinājums kopš 2019. gada, kad tika uzsākta izglītības satura reforma. Organizācija vēstulē pašvaldību izglītības iestāžu padomēm atzīmē:
- Nepietiekami resursi: Daudzās skolās skolēni strādā ar fotokopijām vai digitālām platformām, kuru pieejamība bieži atkarīga no pašvaldību iniciatīvas.
- Riska faktori: Šāda situācija apdraud gan izglītības kvalitāti, gan vienlīdzīgu pieeju mācību materiāliem visā valstī.
Arodbiedrība aicina skolēnu vecākus un vietējās kopienas aktīvāk iesaistīties problēmas risināšanā, kamēr valsts centieni tiek papildināti ar ES finansējumu.
Konteksts: Pašreizējā izglītības reforma uzsver kompetenču attīstību, taču bez pietiekamiem mācību līdzekļiem šo mērķu sasniegšana paliek izaicinājums. Papildu 2,6 miljoni eiro ir solis trūkumu mazināšanā, taču eksperti uzsver: ilgtermiņā nepieciešama stabila finansējuma stratēģija.
Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.